Galeria / Rok 2016 / Dzień Podchorążego

Obchody 186 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego oraz Dnia Podchorążego odbyły się w Kawnicach 26 listopada 2016 roku. Organizatorami obchodów był Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej, 33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Kawnicach. W obchodach ułanom towarzyszyli wojskowi, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Policji oraz wielu mieszkańców, którym bliska jest nasza historia. Tegoroczną uroczystość swoją obecnością zaszczycił zastępca Szefa Inspektoratu Sił Powietrznych Generał Brygady Mirosław Jemielnia. Obchody rozpoczęły się o godzinie 1000 Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Kawnicach, którą celebrował ks. Ryszard Maślanka. Po mszy nastąpił przemarsz na skwerek pod pomnik Ku Czci Poległych i Zasłużonych Ziemi Kawnickiej. Orkiestra Dęta OSP Kawnice odegrała Hymn Polski, podczas którego na maszt została wciągnięta flaga narodowa. Poczet flagowy stanowili: Prezes OSP Kawnice druh Hubert Podlesiński, Sołtys Sołectwa Kawnice druh Jerzy Modelski oraz druh Karol Kwitowski. Pod pomnikiem został odczytany Apel Poległych, Kompania Honorowa oddała salwę honorową, a przedstawiciele służb mundurowych oraz samorządów złożyli kwiaty. Osoby zasłużone dla Szwadronu Kawalerii Ziemi Konińskiej oraz dla 33 Bazy Lotnictwa Ttransportowego w Powidzu otrzymały odznaczenia, podziękowania, pamiątkowe listy i dyplomy. Całość obchodów uświetniła swoją grą nasza Orkiestra Dęta OSP Kawnice. W zabezpieczeniu obchodów druhów z OSP Kawnice wsparli druhowie z OSP Rosocha i OSP Węglew. Zaplecze medyczne zapewniło OSP Chorzeń. Po oficjalnych obchodach ułani oraz zaproszeni goście udali się do Bieniszewa, w którym na placu przy leśniczówce Szwadron Kawalerii podsumował sezon. Oficjalne zakończenie sezonu nastapiło w remizie OSP Kawnice podczas kolacji. Teraz przed ułanami kilka tygodni zasłużonego odpoczynku.

Dzień Podchorążego 2016